F.A.Q. - Frequently Asked Questions / Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego fotografia i dlaczego „Foto Bajki”?
Fotografia była naszą pasją zanim jeszcze się poznaliśmy. A poznaliśmy się dzięki niej. 😉 Połączyliśmy zatem nasze siły i przez wiele lat rozwijaliśmy nasze umiejętności w szerokim spektrum fotograficznego fachu. Wówczas pojawiły się właśnie „Foto Bajki”. Nazwa z pozoru brzmi może infantylnie, ale ma swoje uzasadnienie. Uważamy bowiem, podobnie jak J.R.R.Tolkien, że Baśnie (ich estetyka oraz wartości jakie ze sobą niosą) mają terapeutyczny wpływ na dorosłych. Sami zresztą doświadczamy go nieustannie. Przez te wszystkie lata powstało zatem tysiące bajkowych zdjęć, których maleńką część prezentujemy na tej stronie. Mamy nadzieję, że dzięki nim, podobnie jak my, odnajdziecie pokój w sercach. Jesteśmy bezgranicznie szczęśliwi i wdzięczni, że możemy robić to, co kochamy. Nie zawsze jest lekko, ale staramy się żyć zgodnie z myślą Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu.” Każde nasze zajęcie/praca musi być tym, co kochamy, co jest w zgodzie z nami. Fotografia jest właśnie taką pracą.

Jak pracujecie? Czy zawsze we dwoje i czy ma to wpływ na cenę?
Jesteśmy dyskretni. Pracujemy tak, aby stać się integralną częścią Waszej chwili i chcielibyśmy, abyście również i Wy traktowali nas jak przyjaciół. Dzięki temu będziecie czuli się swobodniej, nie postrzegając nas jako natarczywych paparazzo. 🙂 Zawsze pracujemy we dwoje. Dzięki temu możemy Wam zaoferować bardziej różnorodny materiał. Praca we dwoje pomaga nam także w końcowej obróbce zdjęć – szybciej otrzymujecie jej rezultaty. Taki styl pracy absolutnie nie podnosi ceny naszej usługi.

Jakiego sprzętu używacie i czy będziecie „walić lampą po oczach”?
Używamy pełnoklatkowych aparatów marki Nikon wraz z dedykowanymi im wysokiej jakości obiektywami oraz profesjonalnymi lampami błyskowymi. Nie ma mowy o żadnym „waleniu lampą po oczach”. Mamy tak skonfigurowany sprzęt, że prawie nie zauważycie, iż błyskamy . 🙂 Nie musicie więc martwić się o efekty zamkniętych, bądź czerwonych oczu. Lampę zawsze mamy przy sobie, gdyż czasem bywa zwyczajnie niezbędna, a czasem służy kreacji światła w ciemniejszym miejscu. Nie nadużywamy jej, korzystamy tam gdzie ma to uzasadnienie.

W jaki sposób zarezerwować termin?
To bardzo proste. Po prostu piszecie do nas maila lub wysyłacie wiadomość przez formularz na stronie. Możecie także zadzwonić lub spotkać się z nami. Podpisujemy umowę, wpłacacie zaliczkę (najczęściej jest to 20% ) i to wszystko. Nie przetrzymujemy żadnych rezerwacji.

Po co zadatek?
Jest to dla nas gwarancja rezerwacji terminu. W przypadku, gdyby okazało się, że uroczystość się nie odbędzie lub rezygnujecie z innego losowego powodu, staje się on choć w maleńkiej części rekompensatą za utratę terminu i możliwości zarobkowania.

Jak możemy podpisać umowę w sytuacji gdy mieszkamy daleko i nie możemy się spotkać?
To również bardzo proste. Możemy skorzystać z poczty tradycyjnej, przesyłając sobie wypełnione umowy listownie albo w jeszcze szybszy sposób: elektronicznie. Po prostu przedstawiamy Wam umowę mailem, drukujecie, podpisujecie i odsyłacie nam jej skan.

Czemu formularz wiadomości na stronie ma tyle opcji do wypełnienia i dlaczego nie macie stałego cennika usług dostępnego dla wszystkich?
Do każdego podchodzimy indywidualnie. Nie wymyślamy różnych przedziwnych pakietów, zmuszając Was tym samym do jakiegoś wyboru. Im więcej informacji nam podacie, tym szybciej i dokładniej sprecyzujemy koszty. Wasze potrzeby są dla nas priorytetem, więc staramy się być elastyczni. A rozbudowany formularz kontaktowy na stronie jest takim małym zabezpieczeniem, dzięki któremu będziemy mogli rozsądnie i rzetelnie odpowiedzieć. Email z zapytaniem: „Czy ten termin jest wolny i jaka cena?” nie mówi nam niczego i nie jesteśmy w stanie sensownie odpowiedzieć na takie zapytanie.

Jak wygląda sprawa Waszego dojazdu i czy konieczny będzie nocleg dla Was?
Dojedziemy nawet na koniec świata. 🙂 Cena dojazdu to jedynie zwrot kosztów paliwa. Z naszej miejscowości mamy całkiem blisko do kilku największych miast w kraju, jednakże w przypadku Ślubu, gdy jesteśmy z Wami przez kilkanaście godzin, nocleg może okazać się niezbędny. Po tych kilkunastu godzinach ciągle na nogach, z ciężkim sprzętem na ramionach, jesteśmy zwyczajnie wyczerpani i powrót do domu staje się niebezpieczny. W zależności od odległości do Was musimy uwzględnić nocleg przed, lub przed i po pracy. Staramy się nie obciążać Was przez to finansowo, ale też nasz komfort to także lepsza jakość naszej pracy. Ostatecznie wszystko to dzieje się po to, abyście w rezultacie byli usatysfakcjonowani.

Czy musicie wcześniej obejrzeć miejsce uroczystości / wesela?
Nie, nie musimy. Jesteśmy przyzwyczajeni do zmiennych warunków pracy i przygotowani na każdą okoliczność. Jednakże jeśli uroczystość odbywa się w miarę blisko, z pewnością zajrzymy do Was, rzetelności i pokory nigdy za wiele.

Czy istnieje możliwość skrócenia reportażu z uroczystości i czy ma to wpływ na cenę?
Oczywiście istnieje możliwość skrócenia czasu naszej pracy, np. o część przygotowań lub wesela. Nie ma to jednak wpływu na cenę, ponieważ w dniu uroczystości i tak jesteśmy cały czas do Waszej dyspozycji. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość niewielkiej negocjacji ceny. Do każdego, powtarzamy, podchodzimy indywidualnie.

Co wchodzi w skład ceny Waszej usługi?
Cała nasza fotograficzna praca dla Was w dniu sesji / uroczystości, wszystkie przekazane Wam zdjęcia poddane uprzednio pracochłonnej i czasochłonnej obróbce oraz wykonane w trzech wersjach (wstępnie obrobiony oryginał do archiwum + format „do internetu” + format do druku), koszty materiałów i druku, wykonanie projektów fotoksiążek, wykonanie albumów wraz z doborem materiału oraz ew. zwroty kosztów paliwa czy noclegu. W cenie tej jednak nie zawiera się tylko i wyłącznie nasze wynagrodzenie. Jej składnikiem jest choćby amortyzacja czy konserwacja naszego sprzętu i osprzętu foto (abyście czuli się bezpiecznie i mogli liczyć na profesjonalny materiał), rozwijanie naszych umiejętności poprzez różne szkolenia, kursy, a także choćby serwisowanie naszego auta, aby bezpiecznie do Was dojeżdżać i nigdy nie zawalić. 🙂

Czy będą Wam przeszkadzać ewentualni kamerzyści lub dodatkowi fotografowie?
Zawsze dogadujemy się i staramy nie utrudniać nawzajem życia. 🙂 Nie ma żadnego problemu jeśli chodzi o współpracę z filmującym Waszą uroczystość. Natomiast dodatkowi fotografowie są problemem i to sporym. Szczególnie mamy na myśli członków Waszych rodzin czy przyjaciół, którzy często „wyskakują” ze swoimi aparatami lub smartfonami w kluczowych momentach. Jest to dla nas bardzo niekomfortowe i utrudnia nam pracę. Bardzo Was prosimy, abyście poinformowali rodzinę oraz gości, że zatrudnienie profesjonalnego fotografa absolutnie wystarczy. Każdy, kto tylko zechce, będzie mógł mieć zdjęcie, jakie tylko mu się spodoba. Każdy dodatkowy fotograf, nawet jeśli ma najlepsze intencje, powoduje zamieszanie, które ostatecznie odbija się negatywnie na jakości zdjęć dla Was.

Czy każdy z gości będzie miał zdjęcia na uroczystości?
Nie da się tego przewidzieć. Natomiast zachęcamy do zdjęć grupowych – wtedy na pewno będzie miał. Chyba, że sam nie zechce. 🙂

Czy macie zezwolenie na fotografowanie w kościołach? Nasz ksiądz jest bardzo wymagający…
Oczywiście, że mamy. A także licencję fotografa zawodowego. Nie musicie się niczego obawiać. Dogadamy się z najbardziej wymagającym duszpasterzem. 🙂

Czy sesja plenerowa młodej pary musi odbywać się w dniu ślubu czy może w innym terminie? Ma to wpływ na cenę?
Wasza osobista sesja nie musi odbywać się w dniu ślubu, niemniej zachęcamy do tego, gdyż wówczas wychodzi troszkę taniej (jest ona wtedy wliczona w cenę całego reportażu). Nie chcemy jednak Wam na siłę przeszkadzać w tym ważnym dniu, więc dostosujemy się do Waszych potrzeb. Z pewnością każda opcja ma swoje wady i zalety. Sesję w innym terminie można przygotować dokładniej, poświęcić jej więcej czasu (do trzech godzin), zatem przyniesie więcej ciekawych efektów. Natomiast sesja w dniu ślubu zwykle trwa do pół godziny, a jej niepodważalnym walorem są Wasze aktualne emocje – jedyne i wyjątkowe dla tego dnia. 🙂

Ile zdjęć otrzymamy, jak długo będziemy na nie czekać i czy możemy sami wybierać fotografie do obróbki?
W zależności od rodzaju sesji może być to od kilkunastu do nawet kilkuset kadrów. W przypadku ślubu w pełnym zakresie reportażu zwykle minimum 300. Są to zawsze zdjęcia w dwóch rozmiarach: a) rozmiar w zakresie poglądowym, tj. zdjęcia do pokazywania w internecie, poprzez wszelkie mobilne urządzenia typu laptop, smartfon, tablet etc. b) zdjęcia w rozdzielczości i przestrzeni barwnej przygotowane do druku. Zdjęcia wybieramy sami. Mamy w tym doświadczenie, zaufajcie nam zatem. Czas oczekiwania to maks. 2 miesiące ale bardzo się staramy nie przekraczać terminu 30 dni. Często udaje się wykonać dla Was pracę jeszcze szybciej. Do pracy przystępujemy niezwłocznie, a czas oczekiwania jest jedynie pochodną wielkości surowego materiału do ogarnięcia.

W jakiej formie przekażecie nam zdjęcia?
Zdjęcia są Wam przekazywane na cyfrowym nośniku: pendrive lub płyta CD – tak, jak Wam jest najwygodniej.

Czy można zamówić u Was odbitki, album lub foto książkę?
Oczywiście, że tak! W tym przypadku sami możecie wybrać z gotowych zdjęć: które mają być wydrukowane, które zawarte w albumie, a które w foto książce. Wszystko zgodnie z Waszymi potrzebami. Dokładamy wszelkich starań, aby wydrukowane zdjęcia były najwyższej jakości, a albumy czy foto książki estetyczne i miłe dla oka.

Dlaczego publikujecie nasze zdjęcia na swojej stronie i czy jest to konieczne?
Publikacja wykonanych zdjęć jest dla nas kluczowa i zastrzegamy sobie takie prawo. Dla każdego fotografa możliwość prezentacji zdjęć jest niezwykle ważna, gdyż jest istotną reklamą oraz potwierdzeniem jego umiejętności. Zwróćcie uwagę że Wasze zdjęcia mogą być przez nas użyte wyłącznie w celu propagowania naszej pracy, budowy portfolio czy w celach artystycznych – nigdy komercyjnie!

Kiedy następuje finalizacja płatności za usługę fotograficzną?
Zaliczkę wpłacacie w dniu podpisania umowy (gotówką lub przelewem). Natomiast całą resztę dzień przed sesją, w dniu sesji/uroczystości albo po przedstawieniu Wam pierwszych rezultatów naszej pracy, tj. zdjęć poglądowych. Wszystko to jest kwestią zaufania i obopólnych uzgodnień w konkretnej umowie.

Czy mogę komuś bliskiemu sprawić prezent w postaci sesji fotograficznej u was?
Oczywiście, że tak! Wystarczy skontaktować się z nami, podpisać umowę, wpłacić zaliczkę i działamy. 🙂 Wszelkie konkrety ustalamy indywidualnie – nie sposób ich tu opisać.

Czy wykonujecie zdjęcia aktów?
Nie, nie wykonujemy takich zdjęć. Nie obsługujemy także sesji modowych, alternatywnych (gothic itp.) czy typu „beauty”. To nie nasze klimaty.

Chciałabym zostać modelką i buduję właśnie swoje portfolio. Czy jest możliwość współpracy z Wami na zasadach tfp?
Zawsze istnieje taka możliwość. Wszystko zależy od naszego czasu, pomysłu oraz Twojej urody. Skontaktuj się z nami, a zobaczymy co da się zrobić. 🙂

Co oznacza u was „sesja portretowa”?
Poprzez „sesję portretową” rozumiemy przede wszystkim portret człowieka – takim, jakim on jest naprawdę w chwili, gdy go fotografujemy. Nie używamy wówczas narzędzi cyfrowego retuszu ani też nie przygotowujemy takiej osoby w żaden sposób. Nie jest on bowiem „modelem”, lecz człowiekiem, którego prawdziwość pragniemy ukazać na zdjęciu. Takie zdjęcie może się wydać zwyczajne na pierwszy rzut oka, ale zapewniamy, iż właściwie zrobione, potrafi przyciągać i wzruszać oglądającego przez całe życie. Ostatecznie, pomimo wszelkich nowinek i współczesnych, cyfrowych udogodnień, fotografia pozostaje także dokumentacją rzeczywistości – rzeczywistości, którą kochamy, akceptujemy, ze wszystkimi jej zmarszczkami i bruzdami. Nie bójcie się pokazać nam swojego prawdziwego oblicza. Otulimy je ładnym kadrem. 🙂

Jeżeli macie do nas jakiekolwiek inne pytania, piszcie śmiało! 🙂